Levandulový labyrint Lela, Kyžlířov

9.7.2024, text a foto: -pk-
Labyrint není bludiště, nevětví se, neobsahuje slepé směry. Klikatá cesta vždy zavede poutníka přímo do svého středu.

Labyrint je znám a používán, jako je lidstvo samo. Vede skrz národy a náboženství. Dříve se používal jako past na zlé duchy, či hrozivá stvoření. Snad ten nejznámější vychází z řecké mytologie, kdy stavitel Daidalos pro krétského krále Mínóa, zbudoval labyrint ve kterém uzavřel netvora Mínotaura.
Levandulový labyrint Lela, Kyžlířov.
Později byl labyrint vnímán jako symbol víry. Vstup představuje narození, klikatá cesta je životním údělem a poutí k Bohu, který sídlí uprostřed. Modlitba a pouť labyrintem byla dříve alternativou věřícím, kteří si nemohli dovolit vykonat skutečné poutě do svatých míst. Labyrint byl zobrazen na podlaze nejednoho středověkého kostela.

Později se stal místem zábavy a byl, či dodnes zůstává součástí nejednoho zámeckého parku.

V současné době je labyrintům přikládána značná spirituální a energetická síla. Na klikaté cestě se člověk soustředí na chůzi, oprostí se od vnímání okolního světa, uklidní svou mysl, kterou může přivést k meditaci, očistě duše a osvícení.

Levandulový labyrint Lela najdete v Kyžlířově, místní části města Potštátu. Na soukromém pozemku je od roku 2018 zbudován labyrint o průměru 21 metrů, které dle informační tabule tvoří 878 ks sazenic levandule lékařské. Kruhové dílo je zmenšenou kopii labyrintu ve francouzské katedrále v Chartres. V centru se na zděném podstavci nachází kované srdce s mosazným zvoncem.
Každoročně, zhruba od poloviny června se zde konají levandulové žně, kdy je možno za drobný poplatek provádět samosběr květů. Majitelé zde provozují stánek s výrobky z levandule, navíc je zde možno ochutnat levandulovou limonádu, pivo, kávu, také i cukrovinky.

Pro dobrodružné návštěvníky je připravená pátrací soutěž. Kdo se vydá na kole, či pěšky k Partutovickému větrnému mlýnu a ze slov, skrytých na jednotlivých zastaveních složí správnou větu, obdrží u obsluhy labyrintu malou odměnu.
Na mapě

Odkazy

Levandulový labyrint Lela, domovská stránka
Facebook Instagram